Digitalisering, globalisering och hållbarhet har länge varit drivande megatrender som omformar näringslivet. Nu tar artificiell intelligens plats som nästa stora kraft, med potential att omstöpa branschlogik och affärsmodeller i grunden. Företag som inte anpassar sig riskerar att snabbt hamna efter mer proaktiva konkurrenter.
Traditionellt talar man ibland om ”mogna” branscher – stabila sektorer med förutsägbar utveckling och etablerade lönsamhetsnivåer. Men i takt med att samhällsförändringar accelererar, utmanas även dessa av nya omvärldskrav. Digitalisering, globalisering och hållbarhetsfokus har redan omdefinierat många företagsvillkor. Nu träder AI fram som nästa omvälvande kraft.
– För att lyckas behövs ett starkt ”growth mindset”, både på individ- och organisationsnivå. Idag ser vi ofta att nyfikenheten finns hos enskilda medarbetare, medan organisationens struktur inte riktigt hänger med. Det är avgörande att ge utrymme för utforskande och lärande, säger Peter Myhrström, ansvarig inom lärande och ledarskap på konsultbolaget Centigo som stöttar organisationer i att navigera i en snabbt föränderlig verklighet.
David Thuresson, Client Partner på Centigo, menar att spelreglerna inom några år kommer att förändras i flera branscher.
– AI hänger visserligen ihop med digitalisering, men är också ett eget paradigmskifte. Trots mängder av rapporter är det fortfarande mycket vi inte vet om AI:s fulla påverkan – precis som vid alla megatrenders början, säger han.
Det innebär att företag successivt måste rusta sig – både tekniskt och mentalt. Det handlar inte bara om kompetens, utan också om attityd.
– Just nu handlar AI mindre om själva tekniken och mer om viljan att anamma den. Inom kort kommer investeringarna att öka, och då blir tekniken mer central. Men i nuläget är förändringsresan i fokus – och den börjar hos människorna. Skillnaden mellan AI-mogna och AI-omogna företag är fortfarande liten, men gapet kommer att öka snabbt.
Centigo har tagit fram olika ”lärstigar” kring AI, med utbildningar som fördjupar kunnandet i de tekniska aspekterna av AI, såväl som hur man affärsmässigt kan applicera AI i för att skapa affärsvärde.
– Detta kombinerar vi med att uppmuntra till att testa och dela erfarenheter av olika AI-applikationer, säger Peter Myhrström.
Man måste förstå hur den egna branschen påverkas och koppla AI till företagets affärsmodell och konkurrenskraft.
AI:s genomslag är så omfattande att det kräver ett starkt engagemang från ledningen. Få delar av en verksamhet kommer att vara opåverkade, menar David Thuresson.
– Ledningen behöver visa att frågan är prioriterad, fatta beslut, allokera resurser och ta ansvar för de etiska och legala dimensionerna. Man måste förstå hur den egna branschen påverkas och koppla AI till företagets affärsmodell och konkurrenskraft. En ledning som inte visar vägen kommer att tappa förtroende – en ledning som leder aktivt blir däremot trovärdig.
Men även med goda ambitioner kan det vara svårt att veta var man ska börja. Att ta in extern expertis kan vara ett effektivt sätt att få fart på AI-arbetet.
– Som konsulter bidrar vi med perspektiv, struktur och riktning. I ett senare skede handlar det också om metodik och teknikimplementation. Många organisationer saknar idag kapacitet att själva driva igenom AI-transformationer med tillräcklig kraft, säger Peter Myhrström.
De konsulter som gör verklig skillnad är de som kombinerar teknisk förståelse med mänsklig insikt, menar David Thuresson.
– Det handlar i grunden om välkända konsultkvaliteter – men med ett genuint intresse för hur AI skapar affärsnytta. Nyfikenheten måste vara äkta och drivande. Saknas det engagemanget så halkar man efter, även om man är tekniskt kompetent.
– De mest mogna kunderna behöver hjälp att fokusera, prioritera och skapa struktur. De som är i ett tidigare skede behöver förflytta sitt mindset och börja förstå potentialen. Oavsett var man befinner sig finns värde att tillföra.
Centigo har nyligen lanserat en AI-akademi tillsammans med en av sina mest progressiva kunder. Hos en annan kund driver HR-chefen och affärsutvecklingschefen AI-initiativet gemensamt.
– Att förena teknik och människor i samma utvecklingsspår är det mest kraftfulla. Där uppstår verklig förändring, säger David Thuresson.
Hur är det att arbeta på ett stort industriföretag? Svaren kan skilja sig mycket,… Läs mer
Artificiell intelligens kommer att omforma sättet att jobba i nästan alla branscher. I banksektorn… Läs mer
Han kom till Sverige från Irak som 13-åring. Nu, 26 är gammal, är han… Läs mer
Den har alltid dominerats av män. Men byggbranschen behöver en mångfald av kompetens, kunskap… Läs mer
Inget annat transportslag kan förflytta så många människor med så liten miljöpåverkan som järnvägen.… Läs mer
Efter att ha rest runt i världen i tre år var det till slut… Läs mer
Vilka egenskaper är mest eftertraktade av chefer, rekryterare och arbetsgivare? Författaren och grundaren av… Läs mer
Vem är det som leder? Svaret är att vi alla gör det, någon gång… Läs mer
Ismael Hamoudi har snart avslutat andra terminen på läkarprogrammet i Örebro. En tillräcklig utmaning… Läs mer
Direkt in i hetluften, eller några månader med stegvis inskolning och utveckling? Ett traineeprogram… Läs mer
Mimmi Strömbäck är årets mottagare av Karriärstipendiet för studenter. Här berättar hon om sin utbildning, jobbet,… Läs mer
Ellinor Frost är årets mottagare av Karriärstipendiet för young professionals. Här berättar hon om sin… Läs mer
Efter att ha arbetat i olika affärsroller under mer än 30 år tog karriären… Läs mer
Allt fler studenter på universitetens teoretiska program vill att praktik ska ingå i kursplanen.… Läs mer
Sverige står inför en omfattande elektrifiering av samhället när de fossila energikällorna ska fasas… Läs mer
Ellen Andreasson är årets mottagare av Karriärstipendiet för young professionals. Här berättar hon om… Läs mer
Både näringslivet och offentliga organisationer vill rekrytera mer. Efter en turbulent tid under coronapandemin… Läs mer
Alva Markelius är årets mottagare av Karriärstipendiet för studenter. Här berättar hon om sin… Läs mer
Vad gör en studentambassadör?– Jag berättar om Karriärföretagen för studenter och nyexaminerade på min… Läs mer
Det är dags att sudda ut gränserna mellan ingenjörskonsten och vården.– Det är mycket hantverk… Läs mer
Alla Karriärföretag väljs ut av en fyra personer stor jury med mångårig erfarenhet av… Läs mer
Chans till personlig och professionell utveckling och möjlighet att vara med och påverka kreativt.… Läs mer
Pandemin har skyndat på automatiseringen av arbetslivet. Allt fler rutinartade uppgifter tas över av… Läs mer
Många unga får sitt första jobb inom handeln, men hur går det sen? En… Läs mer
Det är bra att ha ett teknikintresse om man ska jobba på Consat. I… Läs mer
I takt med att allt fler funktioner i samhället digitaliseras och automatiseras förändras också… Läs mer
Linkedin har blivit kanalen nummer ett för arbetsgivare som vill rekrytera, men också för… Läs mer
Den pågående Coronakrisen har snabbt ändrat förutsättningarna för mångas arbetsvardag världen över. Att arbeta… Läs mer
Möjlighet till samarbete mellan olika kompetenser. Och hållbarhetsfokus. Nyblivna produktionsingenjören Fanny Norkko vet precis… Läs mer