Vi på Tetra Pak bidrar varje dag till människors livskvalitet världen över. Genom våra lösningar för livsmedelsberedning och förpackningar möjliggör vi säkra livsmedel, förbättrad näringskvalitet och förutsättningar för ett hälsosammare vardagsliv. Vårt globala löfte – PROTECTS WHAT'S GOOD – är vägledande i vårt arbete för att skydda maten, människorna och vår gemensamma framtid.
Tetra Pak är en världsledande aktör inom process- och förpackningslösningar för livsmedelsindustrin. I nära samverkan med kunder och leverantörer säkerställer vi att hundratals miljoner människor i över 160 länder får tillgång till säker och näringsrik mat.
Vi är verksamma inom ett flertal områden, däribland mejeri, ost, glass, färdigmat samt innovativa segment som växtbaserade produkter och nya proteinkällor. Med våra heltäckande lösningar för livsmedelsproduktion bidrar vi till att effektivisera varje steg i kedjan – med målet att främja en mer hållbar och resurseffektiv livsmedelsförsörjning.
Med sitt starka fokus på att skapa en engagerande och utvecklande arbetsplats har Tetra Pak blivit en av Sveriges mest eftertraktade arbetsgivare. Företagets kultur genomsyras av innovation, hållbarhet och mångfald, vilket ger medarbetare möjlighet att växa både personligen och professionellt. Som arbetsgivare erbjuder Tetra Pak en dynamisk miljö där medarbetarna bidrar till framtidens förpackningslösningar samtidigt som de är en del av en inkluderande och stöttande arbetsplats.
När vi talar om att skydda det som är viktigt syftar vi inte enbart på livsmedel, utan även på människors välmående, vår miljö och planetens framtid. För att lyckas med detta krävs inte bara tekniska lösningar av högsta kvalitet – utan även kompetenta och engagerade medarbetare. Vi söker därför individer med nyfikenhet, driv och vilja att bidra till ett större sammanhang.
Att arbeta med livsmedelsförpackningar kan vid första anblick framstå som enkelt. Men bakom varje lösning ligger avancerad teknik, global innovation och ett ansvar att göra skillnad. Med över 5 000 patent är vi i dag världens största företag inom livsmedelsberedning och förpackningslösningar – och vi är fast beslutna att fortsätta ligga i framkant.
Vem är det som leder? Svaret är att vi alla gör det, någon gång… Läs mer
Han kom till Sverige från Irak som 13-åring. Nu, 26 är gammal, är han… Läs mer
Den har alltid dominerats av män. Men byggbranschen behöver en mångfald av kompetens, kunskap… Läs mer
Inget annat transportslag kan förflytta så många människor med så liten miljöpåverkan som järnvägen.… Läs mer
Efter att ha rest runt i världen i tre år var det till slut… Läs mer
Vilka egenskaper är mest eftertraktade av chefer, rekryterare och arbetsgivare? Författaren och grundaren av… Läs mer
Ismael Hamoudi har snart avslutat andra terminen på läkarprogrammet i Örebro. En tillräcklig utmaning… Läs mer
Direkt in i hetluften, eller några månader med stegvis inskolning och utveckling? Ett traineeprogram… Läs mer
Mimmi Strömbäck är årets mottagare av Karriärstipendiet för studenter. Här berättar hon om sin utbildning, jobbet,… Läs mer
Ellinor Frost är årets mottagare av Karriärstipendiet för young professionals. Här berättar hon om sin… Läs mer
Efter att ha arbetat i olika affärsroller under mer än 30 år tog karriären… Läs mer
Allt fler studenter på universitetens teoretiska program vill att praktik ska ingå i kursplanen.… Läs mer
Sverige står inför en omfattande elektrifiering av samhället när de fossila energikällorna ska fasas… Läs mer
Ellen Andreasson är årets mottagare av Karriärstipendiet för young professionals. Här berättar hon om… Läs mer
Både näringslivet och offentliga organisationer vill rekrytera mer. Efter en turbulent tid under coronapandemin… Läs mer
Alva Markelius är årets mottagare av Karriärstipendiet för studenter. Här berättar hon om sin… Läs mer
Vad gör en studentambassadör?– Jag berättar om Karriärföretagen för studenter och nyexaminerade på min… Läs mer
Det är dags att sudda ut gränserna mellan ingenjörskonsten och vården.– Det är mycket hantverk… Läs mer
Alla Karriärföretag väljs ut av en fyra personer stor jury med mångårig erfarenhet av… Läs mer
Chans till personlig och professionell utveckling och möjlighet att vara med och påverka kreativt.… Läs mer
Pandemin har skyndat på automatiseringen av arbetslivet. Allt fler rutinartade uppgifter tas över av… Läs mer
Många unga får sitt första jobb inom handeln, men hur går det sen? En… Läs mer
Det är bra att ha ett teknikintresse om man ska jobba på Consat. I… Läs mer
I takt med att allt fler funktioner i samhället digitaliseras och automatiseras förändras också… Läs mer
Linkedin har blivit kanalen nummer ett för arbetsgivare som vill rekrytera, men också för… Läs mer
Den pågående Coronakrisen har snabbt ändrat förutsättningarna för mångas arbetsvardag världen över. Att arbeta… Läs mer
Möjlighet till samarbete mellan olika kompetenser. Och hållbarhetsfokus. Nyblivna produktionsingenjören Fanny Norkko vet precis… Läs mer